Courses

/Courses
Courses2019-01-18T14:37:19+00:00

STORY LAB

July 8th – 19th 2019 (10 days)

You will collaborate on developing your animated film or series with a seasoned veteran of the animation industry, Robert Lence having 20 years of experience from Disney, Pixar, Dreamworks and other.

The aim of the Story Lab is to introduce producers and their creative teams to the process of story development by drawing on the practice and experience of the invited guest. The Story Lab is designed for seven creative teams of two–three artists.

CHARACTER DESIGN LAB

July 22nd – August 2nd 2019 (10 days)

You will collaborate on the development of character design with a leading character artist from PIXAR, who will share his experience of particular creative approaches and design processes for animated film. This will benefit your own work on animated films and series, without regard to a specific style. The lab’s program is focused on mastering the creative process of the development.

CONCEPT ART LAB

August 2019 (10 days) will be announced

You will collaborate on the development of concept art design with a proffesional artist (to be announced), who will share his experience of particular creative approaches and design processes for animated film and games without regard to a specific style. The lab’s program is focused on mastering the creative process of the development.

DEVELOP ANIMATED CHARACTER PROFILE

will be announced

Animators will boost their storytelling and character development skills and boost their animation craftsmanship at the same time. They will be able to recognise the importance and influence of a character profile when animating. The animated results will demonstrate their ability to make a development plan to portray a character profile when animated. All of this in collaboration with a PIXAR animator as their mentor.

ANIMÁTOR 3D POSTAV

termín bude upřesněn

ANOMALIA kurz Animátor 3D postav je šesti týdenní intenzivní kurz zaměřený na zvládnutí základní a pokročilé 3D animace postav. Kurz bude probíhat v českém jazyce. Na základě speciálně připravených cvičení prohloubíte své současné znalosti a získáte dovednosti potřebné pro pracovní pozici 3D charakterový animátor.

3D POČÍTAČOVÝ GRAFIK

termín bude upřesněn

ANOMALIA 3D počítačový grafik je 2,5 týdenní intenzivní kurz zaměřený na zvládnutí základní a středně pokročilé tvorby 3D grafiky. Kurz bude probíhat v českém jazyce.

HERNÍ DESIGNER

termín bude upřesněn

ANOMALIA Herní designer je intenzivní kurz k osvojení znalostí a zkušeností s projektováním a prototypováním her. Nauč se navrhovat hry a pracuj na zábavných a populárních projektech v herním průmyslu!

Preparing new workshops & labs

storyboarding, rigging, animation production, compositing, technical director and others